آموزش برنامه نویسی به کودکان

من از سال سوم دبیرستان برنامه نویسی رو با qbasic شروع کردم و فرصت زیادی برای سرک کشیدن به برنامه های مخلتف و زبان های مختلف داشتم. زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم اصلا و ابدا دغدغه کار و استخدام نداشتم و همیشه از این روند زندگی خوشحال بودم.

دوستانی را می شناسم که برنامه نویسی را از راهنمایی یا حتی دبستان شروع کرده اند. طبیعتا منظور از برنامه نویسی در اینجا نوشتن برنامه های تجاری واقعی نیست. هرچند در ابتدای کار قرار هم نیست که برنامه تجاری بنویسیم. همین قدر که ذهن ما منطقی شود و فرآیند برنامه نوشتن را درک کند بسیار مفید است.

با توجه به تجربه های بالا بنظر من هر زمانی که کودک یا نوجوان به برنامه نویسی علاقه مند شود یا بتواند علاقه مند شود، زمان خوبی برای شروع برنامه نویسی هست و طبیعتا سن خاصی را نمی شود اعلام کرد.

خوشبختانه در سال های اخیر زبان های برنامه نویسی ساخته شده اند که هدف آن ها اموزش برنامه نویسی برای سنین پایین هست. این زبان ها برای شروع و آموزش به کودکان بسیار مفید هستند.

یکی از این زبان ها scratch می باشد که توسط آزمایشگاه mit ساخته شده است. زبانی تصویری که کار با آن بسیار راحت می باشد. توسط این زبان می توان داستان تصویری و بازی و انواع فرآیندهای جذاب را طراحی کرد.

تصویری از محیط برنامه نویسی اسکرچ

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *