مدیریت دانش و نظریه پرداز جنگی اسرائیل

سر کلاس مدیریت دانش بحث احساس آگاهی بود. استاد در مورد اهمیت احساس و اعتماد کارمندان سازمان به فرایندهای گردآوری و تجزیه و تحلیل دانش صحبت می کرد. استاد در حین صحبت ها برای جاافتادن موضوع مثال جالبی رو عنوان کردند.

آقای مارتین ون کرولد Martin van Creveld یهودی ساکن هلند که از نظریه پردازان و مورخان معروف جنگ هست، مقاله ای در مورد علت شکست ارتش اسرائیل از ارتش حزب الله در جنگ ۳۳ روزه دارد. این مورخ نظامی و استاد دانشگاه عبری اورشلیم در این مقاله دلیل جالبی را علت اصلی موفقیت حزب الله عنوان می کند. او می گوید: لبنانی ها احساس می کردند که حق با آنهاست و این آگاهی در تمام سلسه مراتب سازمانی آنها تزریق شده بود که حق با ماست. و برعکس سربازان اسرائیلی می دانستند که حق با آنها نیست. این حس آگاهی باعث پیروزی حزب الله لبنان شده است.

حس آگاهی یعنی از دربان سازمان تا کارمندان و مدیران میانی و سطح بالا و مدیرعامل و همه اجزاء ریز و درشت سازمان درک درستی از مدیریت دانش داشته باشند.

در واقع سطحِ آگاهیِ به اشتراک گذاشته شده بین افراد سازمان باید در سطح بسیار بالایی باشد. این مورد یکی از عوامل کلیدی موفقیت در فرآیندهای مدیریت دانش می باشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *